Klub horolezců Hrádek

Oficiální stránky horolezeckého klubu

 

Skály v okolí horolezecké chalupy Klubu horolezců Hrádek nad Nisou


Sektory v okolí:
Císařské údolí |  Fellerovka |  Horní skály |  Kozí hřbety, Ostrý vrch |  Janovice v Podještědí |  Skály u Jítravy |  Skály u Rynoltic |  Jonsdorf |  Oderwitzer Spitzberg |  Oybin |  Weißbachtal | 

HORNÍ SKÁLY
CVIČNÁ VĚŽ (PRCEK) |  DVOJČE |  GAHLEROVA VĚŽ |  LIBERECKÁ |  MALÁ SMRTKA |  SOKOL |  VELKÁ SMRTKA |  ZUB |  ZUBNÍ KÁMEN | 

VELKÁ SMRTKA

Skály
Obr.: Velká smrtka (Horní skály, foto: Z.Strnad, 2010)

Skály
Obr.: Velká smrtka - pohled na NORMÁLKU (spára uprostřed).

Skály
Obr.: VELKÁ SMRTKA (Horní skály), foto: z aplikace Radek Černický

Skály
Obr.: VELKÁ SMRTKA (HORNÍ SKÁLY) - obnažená východní stěna po vykácení uschlých 80letých smrků po kůrovcové kalamitě (zs, březen 2021)

Skály
Obr.: VELKÁ SMRTKA (HORNÍ SKÁLY) - aby se nedřela skála a snížilo se riziko, když se u slaňáku často sejde i deset lidí, tak byl na vrchol přidán dobírák (Radek Černický, 2021)

STARÁ VÝCHODNÍ CESTA, IV (Písk.Sasko), , 28. 9. 1904, Rudolf Kauschka, F. Steppes, M. Tischer. Trhlinou vpravo ve V stěně na velkou polici v S stěně, doprava ubíhající spárou na vrchol. (nebo krátce spárou a doleva stěnou, V)
STARÁ VÝCHODNÍ CESTA - VAR., V (Písk.Sasko), , 1905, Rudolf Kauschka . Z police vlevo od SV hrany na vrchol
STARÁ VÝCHODNÍ CESTA - 1. VARIANTA, VI (Písk.Sasko), , Trhlinou 4 m vpravo od SZ hrany na velkou polici
STARÁ VÝCHODNÍ CESTA - 2. VARIANTA, VI (Písk.Sasko), , Spárou 2 m vpravo od SZ hrany na velkou polici
SV HRANA, VI (Písk.Sasko), , 1965, Jiří Šmíd . SV hranou na velkou polici
SV HRANA - STĚNOVÁ VAR., V (Písk.Sasko), , Stěnou 3m vlevo od SV hrany
ZÁHROBNÍ (HROBAŘSKÁ), VIIIa (Písk.Sasko), , 24. 5. 1977, Jan Šimon, Aleš Stránský, Ladislav Škalda. Vlevo v S stěně jemným žebírkem na velkou polici.
ZÁŠKOLÁCKÁ VARIANTA, IXa (Písk.Sasko), , 9. 9. 1990, Petr Slanina(2), Milan Kulda. Středem náhorní S stěny pře kruh na balkón.
ŠKOLNÍ, VIIIc (Písk.Sasko), , 29. 9. 1990, Milan Kulda, Petr Červeň. 2 m vlevo od SZ hrany stěnou a doleva žebírkem do spáry Záškolácké
VÝCHODNÍ STŘEDNÍ, IV (Písk.Sasko), III (JPK), , 31. 5. 1908, Eduard Hiebel. Středem V stěny přes převis do vhloubení a šikmo doleva k vrcholu
VÝCHODNÍ STŘEDNÍ - VAR., IV (Písk.Sasko), , Vlevo od nástupu trhlinou přes převísek a doleva do komína.
VÝCHODNÍ STŘEDNÍ - PRAVÁ PILÍŘOVÁ VAR., V (Písk.Sasko), , Variantou a přímo středem pilíře
VÝCHODNÍ STŘEDNÍ - LEVÁ PILÍŘOVÁ VARIANTA, V (Písk.Sasko), , Pilířem vlevo přímo
VÝCHODNÍ LEVÁ (GAHLEROVA SPÁRA), IV (Písk.Sasko), , 5. 10. 1905, Karl Gahler. Levou částí stěny do vhloubení a tím.
BLUE LINE, VII (JPK), , 4. 6. 2020, Radek Černický, Zdeněk Strnad(2). Na levém okraji východní stěny přímo převislým žebrem (borhák) na polici, dále vpravo nevýrazným koutem až pod převis a přímo (smyčky) na vrchol.
JIŽNÍ STĚNA, IV (Písk.Sasko), , 1905, Eberhard Siegert, Ulrich Siegert. Z komína trhlinou na plošinu, vpravo za hranu (přidaný borhák) a žlabem na polici (kruh). Traverz vpravo a sokolíky (2. kruh) a hranou na vrchol. (poznámka:1. kruh osazen dodatečně)
PŘÍMÁ JIŽNÍ CESTA, VIIa (Písk.Sasko), VII (JPK), , 1962, Jiří Zárybnický. plotnou na polici (smyčka) a spárkou přes výšvih (1. kruh J stěny). Metr vpravo a hladkou stěnou přímo na vrchol.
KRISTINA SPÁRA, V (Písk.Sasko), IV (JPK), , 1923, . Klikatou, mírně převislou spárou v pravé čásli Z stěny na vrchol.
NOVÁ ZÁPADNÍ CESTA, III (Písk.Sasko), , 1. 10. 1905, Rudolf Kauschka, M. Tischer, E. Berndt. Středem Z stěny spárou a komínem.
STARÁ ZÁPADNÍ CESTA, IV (Písk.Sasko), , 30. 10. 1904, Rudolf Kauschka, F. Steppes, M. Tischer, Karl Benedikt(1). Levou spárou v Z stěně na lávku, doleva na velkou polici v S stěně a jako Stará východní cesta na vrchol.
NORMÁLNÍ CESTA, III (Písk.Sasko), , 30. 10. 1904, Rudolf Kauschka, F. Steppes, M. Tischer, Karl Benedikt(1). Z lávky přímo (kruh) a komínem na vrchol (poznámka:Kruh přidán dodatečně.)
NORMÁLNÍ CESTA - PILÍŘOVÁ VAR., VIIa (Písk.Sasko), , Středem pilíře vpravo od spáry a ruční spárou na vrchol.
PŘESKOK, III (Písk.Sasko), , Jiří Zárybnický. Z východního předskalí Malé Smrtky přeskokem do pravé části jižní stěny Smrtky.
JIHOZÁPADNÍ HRANA, VII (JPK), , Ladislav Mejsnar, Josef Hušek. Nástup vlevo od přímé cesty na JZ hranu a tou na vrchol.
CVIČNÁ VARIANTA, VIIIb (Písk.Sasko), , 17. 5. 1976, Josef Rybička, Petr Němec.
KAFÍČKOVÁ VARIANTA JZ HRANY, VI (JPK), , 11. 7. 2021, Radek Černický,Petra Hornová. Úplně vpravo v západní stěně převislou stěnou přes borhák do spáry a jí na balkón. JZ hranou na vrchol.
KRISTÝNINA SPÁRA VAR., V (Písk.Sasko), , 27. 6. 2021, Stejně jako KRistýnina spára, pod druhým převískem traverz doprava na J bakonek a rajbasem zpět nad převis a stejně jako kris. spára na vrchol

Naše tipy na lezení

Smrtka:

Přímá jižní - Nádherná cesta a tak trochu odvážná. Stojí za přelezení. Více informací zde

Vůbec celá tato skála je krásná  a hodí se i pro začátečníky.

10 nejnovějších cest

SLOVA VE VĚTRU, (VĚTROPLACH, Janovice v Podještědí), IXc (JPK), , 6. 7. 2023, Z kamene překrokem do stěny, na polici (hodiny), dále podél oblé hrany (kruh) přímo na temeno.
GUMOVÝ BUKANÝR, (KŘIŽNÍK, Janovice v Podještědí), VIIb (JPK), , 25. 6. 2023, Ondřej Šnopl, stř. Jan Vais, David Svoboda. Nástup zprava do sředu stěny, přes dva kruhy ke spáře a jí podél třetího kruhu na temeno
VOLANÉ ČÍSLO 666...JE NEDOSTUPNÉ, (ODŠTÍPLÁ, Janovice v Podještědí), VIIIb (JPK), , 2. 6. 2023, Ondřej Šnopl. V levé části stěny přes dva kruhy na vrchol
OBJÍMAČI KAKTUSŮ, (ODŠTÍPLÁ, Janovice v Podještědí), VIIc (JPK), , 25. 5. 2023, V pravé části stěny přes dva kruhy přímo na vrchol
VIA PEMRLICI, (LŮMEK - M, Janovice v Podještědí), IXa (Písk.Sasko), , 20. 5. 2023, Petr Hartig, Ondřej Myslivec. viz Protokol (poznámka:lámavé)
S POLKOU V ZÁDECH , (HRÁDECKÝ ROH, Císařské údolí), VIIIb (Písk.Sasko), , 9. 5. 2023, Radek Černický,Monika Matonóg-Pospíšil. Úplně vlevo v údolí stěně drobnou spárou do plotny jí pod stěnu a přímo přes dva BH na balkón vedle puklého balvanu.Libovolně nahoru. (poznámka:Zajímavý krok nad druhým BH.)
BLAUBLÜTLER (MODROKREVNÝ), (OSTROREP, Císařské údolí), IV (Písk.Sasko), , 9. 10. 2022, Udo Henke, Petra Klische. Vlevo na jihozápadní straně, vpravo od borovicová stěna n.v.
ZBORCENÉ HARFY TÓN, (MÁCHŮV MASIV, Císařské údolí), VIIa (Písk.Sasko), , 13. 6. 2022, Markéta Koudelková stř. Josef Koudelka. V JZ stěně traverz doprava v děrách a zdvihem ke kruhu. Stěnou a výše vpravo za hranou n.t.
CORVUS INTERRUPTUS, (ŽULÍK, Janovice v Podještědí), VIIb (Písk.Sasko), , 23. 4. 2022, Jiří Hušek ml.. Hranou na temeno.
POD POHRŮŽKOU NĚHY, (ŽULÍK, Janovice v Podještědí), VIIc (Písk.Sasko), , 17. 4. 2022, Jiří Hušek ml., Olga Hušková. Převislou údolní hranou (borhák) na temeno.