Klub horolezců Hrádek

Oficiální stránky horolezeckého klubu

 

Skály v okolí horolezecké chalupy Klubu horolezců Hrádek nad Nisou


Sektory v okolí:
Císařské údolí |  Fellerovka |  Horní skály |  Kozí hřbety, Ostrý vrch |  Janovice v Podještědí |  Skály u Jítravy |  Skály u Rynoltic |  Jonsdorf |  Oderwitzer Spitzberg |  Oybin |  Weißbachtal | 

HORNÍ SKÁLY
CVIČNÁ VĚŽ (PRCEK) |  DVOJČE |  GAHLEROVA VĚŽ |  LIBERECKÁ |  MALÁ SMRTKA |  SOKOL |  VELKÁ SMRTKA |  ZUB |  ZUBNÍ KÁMEN | 

MALÁ SMRTKA

Skály
Obr.: MALÁ SMRTKA (Horní skály), foto: z aplikace Zbyněk

SPIRÁLOVÁ CESTA, IV (Písk.Sasko), , 1904, Rudolf Kauschka . uprostřed S stěny trhlinou, doleva na hranu a na předvrchol. Krátce sestup doleva, překrok přes komín a žlábkem doleva na polici na Z hraně. Po hraně na vrchol.
SPIRÁLOVÁ CESTA - HUBENÁ NÁBLIŽKA, IV (Písk.Sasko), , 16. 8. 1964, Pavel Ščevlík, Zdeněk Dočekal. Nad nástupem průlez do údolní strany věže.
SPIRÁLOVÁ CESTA - ROZPOROVÁ VAR., V (Písk.Sasko), , Z průchodu mezi Malou a Velkou smrtkou rozporem na předvrchol.
VÝCHODNÍ KOUT, IV (Písk.Sasko), , 9. 9. 1962, Jiří Zárybnický, J. Žalud. Vpravo ve V. stěně stěnou vlevo od hrany na V předvrchol.
KRÁTKÁ CESTA, VI (Písk.Sasko), , 7. 5. 1986, Milan Kulda, Petr Červeň. Vpravo ve V stěně koutem a mělkými spárkami (kruh) na V. Předvrchol
ARNOŠTOVA CESTA, V (Písk.Sasko), , 21. 4. 1963, Arnošt Kumpert, J. Kynl. Vlevo od Spirálové cesty spárou na předvrchol. Překrok a položenou V hranou na vrchol.
CESTA PRO DLOUHÝ, VIIIa (Písk.Sasko), , 14. 7. 1985, Vratislav Votýpka, Petr Červeň. Vlevo od Krátké cesty jemnou spárou (kruh) na polici a po stupních doprava na V předvrchol.
CESTA NA DOBROU NOC, VIIc (Písk.Sasko), , 2. 6. 1986, Milan Kulda, Petr Slanina(2), Vratislav Votýpka, Petr Červeň. J komínem krátce vzhůru na poličku a doprava ke kruhu. Vpravo po hraně (hrot) a na V. předvrchol.¨
JIŽNÍ KOMÍN, IV (Písk.Sasko), , 9. 9. 1962, Jiří Zárybnický. Vpravo v J stěně spárou a komíněm do traverzu Spirálové cesty.
HONZOVA CESTA, V (Písk.Sasko), , 9. 9. 1962, Jiří Zárybnický, J. Žalud. Uprostřed J stěny krátkou spárou a vpravo hladkým žlábkem na konec traverzu spirálové cesty.
ŽÍZNIVÁ CESTA, VI (Písk.Sasko), , 15. 6. 1968, Frank Richter, Jiří Zárybnický, F Seelinger, Tomáš Schreier. Krátkou spárou Honzovy cesty a vlevo žlábkem přes kruh na polici Spirálové cesty.
SKROMNÁ CESTA, V (Písk.Sasko), , 11. 9. 1962, Jiří Zárybnický, J. Žalud. JZ hranou, místy zleva, na polici Spirálové cesty.
VEČERNÍ CESTA, VI (Písk.Sasko), , 1962, Jiří Zárybnický, J. Žalud. Prostředkem Z stěny na polici Spirálové cesty.
SEVERNÍ SPÁRA, IV (Písk.Sasko), , Krátkým žebrem Spirálové cesty vzhůru a ke spáře, jí na poličku na SZ hraně, stěnou vzhůru na polici Spirálové cesty.
MLHAVÝ PODVEČER, VIIIa (Písk.Sasko), , 2. 6. 1986, Petr Slanina(2), Milan Kulda, Vratislav Votýpka, Petr Červeň. Stěnou 1 m vlevo od Spirálové cesty vzhůru (křížíme traverz Spirálové cesty) ke kruhu, krátce doleva a vzhůru na hřbet.
MLHAVÝ PODVEČER - ODPOLEDNÍ VAR., VIIc (Písk.Sasko), , 4. 6. 1986, Petr Slanina(2), Vratislav Votýpka. Od kruhu vpravo na vrchol.

Naše tipy na lezení

Smrtka:

Přímá jižní - Nádherná cesta a tak trochu odvážná. Stojí za přelezení. Více informací zde

Vůbec celá tato skála je krásná  a hodí se i pro začátečníky.

10 nejnovějších cest

SLOVA VE VĚTRU, (VĚTROPLACH, Janovice v Podještědí), IXc (JPK), , 6. 7. 2023, Z kamene překrokem do stěny, na polici (hodiny), dále podél oblé hrany (kruh) přímo na temeno.
GUMOVÝ BUKANÝR, (KŘIŽNÍK, Janovice v Podještědí), VIIb (JPK), , 25. 6. 2023, Ondřej Šnopl, stř. Jan Vais, David Svoboda. Nástup zprava do sředu stěny, přes dva kruhy ke spáře a jí podél třetího kruhu na temeno
VOLANÉ ČÍSLO 666...JE NEDOSTUPNÉ, (ODŠTÍPLÁ, Janovice v Podještědí), VIIIb (JPK), , 2. 6. 2023, Ondřej Šnopl. V levé části stěny přes dva kruhy na vrchol
OBJÍMAČI KAKTUSŮ, (ODŠTÍPLÁ, Janovice v Podještědí), VIIc (JPK), , 25. 5. 2023, V pravé části stěny přes dva kruhy přímo na vrchol
VIA PEMRLICI, (LŮMEK - M, Janovice v Podještědí), IXa (Písk.Sasko), , 20. 5. 2023, Petr Hartig, Ondřej Myslivec. viz Protokol (poznámka:lámavé)
S POLKOU V ZÁDECH , (HRÁDECKÝ ROH, Císařské údolí), VIIIb (Písk.Sasko), , 9. 5. 2023, Radek Černický,Monika Matonóg-Pospíšil. Úplně vlevo v údolí stěně drobnou spárou do plotny jí pod stěnu a přímo přes dva BH na balkón vedle puklého balvanu.Libovolně nahoru. (poznámka:Zajímavý krok nad druhým BH.)
BLAUBLÜTLER (MODROKREVNÝ), (OSTROREP, Císařské údolí), IV (Písk.Sasko), , 9. 10. 2022, Udo Henke, Petra Klische. Vlevo na jihozápadní straně, vpravo od borovicová stěna n.v.
ZBORCENÉ HARFY TÓN, (MÁCHŮV MASIV, Císařské údolí), VIIa (Písk.Sasko), , 13. 6. 2022, Markéta Koudelková stř. Josef Koudelka. V JZ stěně traverz doprava v děrách a zdvihem ke kruhu. Stěnou a výše vpravo za hranou n.t.
CORVUS INTERRUPTUS, (ŽULÍK, Janovice v Podještědí), VIIb (Písk.Sasko), , 23. 4. 2022, Jiří Hušek ml.. Hranou na temeno.
POD POHRŮŽKOU NĚHY, (ŽULÍK, Janovice v Podještědí), VIIc (Písk.Sasko), , 17. 4. 2022, Jiří Hušek ml., Olga Hušková. Převislou údolní hranou (borhák) na temeno.