Klub horolezců Hrádek

Oficiální stránky horolezeckého klubu

 

Skály v okolí horolezecké chalupy Klubu horolezců Hrádek nad Nisou


Sektory v okolí:
Císařské údolí |  Fellerovka |  Horní skály |  Kozí hřbety, Ostrý vrch |  Janovice v Podještědí |  Skály u Jítravy |  Skály u Rynoltic |  Jonsdorf |  Oderwitzer Spitzberg |  Oybin |  Weißbachtal | 

HORNÍ SKÁLY
CVIČNÁ VĚŽ (PRCEK) |  DVOJČE |  GAHLEROVA VĚŽ |  LIBERECKÁ |  MALÁ SMRTKA |  SOKOL |  VELKÁ SMRTKA |  ZUB |  ZUBNÍ KÁMEN | 

LIBERECKÁ

Skály
Obr.: Údolní stěna (Z.Strnad, 2017)

Skály
Obr.: Liberecká - Z stěna (Horní skály)

Skály
Obr.: Liberecká (Horní skály, foto: Z.Strnad, 2003)

Skály
Obr.: LIBERECKÁ (HORNÍ SKÁLY) - topo: Radek Černický

NORMÁLNÍ CESTA, IV (Písk.Sasko), , 30. 7. 1905, Rudolf Kauschka, M. Tischer, R. Haeusler, W. Gärtner. Stěnkou na JV hraně, doleva do spáry, pod převis a vpravo podél něj do sedélka, překrok doleva a po stupních na vrchol.
NORMÁLNÍ CESTA - DOLNÍ SPÁROVÁ VAR., IV (Písk.Sasko), , Z jeskyňky přímo do spáry.
NORMÁLNÍ CESTA - SPÁROVÁ VAR., IV (Písk.Sasko), , 6. 8. 1908, Karl Kirchhof, Franz Salomon. Pod převisem doleva spárou a komínem na vrchol.
NORMÁLNÍ CESTA - PŘÍMÁ VAR., V (Písk.Sasko), , Od nástupové stěnky přímo do sedélka.
NORMÁLNÍ CESTA - VARIANTA VARIANTY, VI (Písk.Sasko), , Vlevo od SZ hrany přes převis.
ŠAVLOVÁ SPÁRA, VIIIa (Písk.Sasko), , 1962, Josef Čihula. Žlábkem ve V stěně pod převis a širokou převislou spárou.
KRVAVÁ SPÁRA, V (Písk.Sasko), , 5 m vlevo od Šavlové spáry mělkou spárou, širokým žlabem a lámavou spárou na hřeben.
KLIKATÁ SPÁRA, V (Písk.Sasko), , 6. 5. 1972, Miroslav Machovič, F. Volkert, Tomáš Schreier. Úplněvlevo ve JV stěně doleva na tření a klikatou spárou na hřeben.
KAŠPAŘINY, VIIa (Písk.Sasko), , 17. 6. 1990, Milan Kulda, Petr Slanina(2), Petr Červeň, Zdena Slaninová. Z plotny pilířkem (kruh) na hřeben a "Hřebenovkou" na vrchol.
KAŠPAŘINY - ÚNIKOVÁ VARIANTA, VIIa (Písk.Sasko), , Od kruhu traverz po jemných chytech vpravo a žlabem do Hřebenovky.
HŘEBENOVKA, VI (Písk.Sasko), VIIa RP (Písk.Sasko), , 30. 10. 1904, Rudolf Kauschka, F. Steppes, M. Tischer. Od západní hrany doleva ubíhajícím žebrem a spárou na hřeben a stěnou na polici (smyčka). Postavením při hraně (nebo čistě doprava do žlábku) a dále podél hrany na vrchol (poznámka:V místě stavění dodatečně dodán borhák správcem oblasti.)
HŘEBENOVKA - JIŽNÍ PLOTNY, VI (Písk.Sasko), VIIa RP (Písk.Sasko), , 9. 10. 1943, Richard Hübner, Wigg Skolnik. Od nejnižšího bodu údolní stěny na tření do koutka. Doleva spárou na hřeben (původně jištěno skobou).
HŘEBENOVKA - VÝCHODNÍ VARIANTA, VI (Písk.Sasko), VIIa RP (Písk.Sasko), , Vlevo v údolní stěně stěnou a převislou spárou na hřeben.
HŘEBENOVKA - ZÁPADNÍ VARIANTA, VI (Písk.Sasko), VIIa RP (Písk.Sasko), , 2 m vpravo od šikmé spáry spárou na hřeben
HŘEBENOVKA - UČESANÁ VARIANTA, VII (JPK), , 2017, Nástup vpravo od nástupu podél spárky do sokola (1. borhák) a přímo po hraně (2. borhák) do Hřebenovky.
PRAVÁ VĚTEV, VIIa (Písk.Sasko), , Rechts des SCHRÄGEN RISSES Riss zu Verzweigung und rechten Ast zum Grat. GRATWEG zG. (poznámka:1 kruh)
PŘÍMÁ VĚTEV, VIIa (Písk.Sasko), , Linken Ast zum Grat. (poznámka:1 kruh)
ŠIKMÁ SPÁRA, VIIa (Písk.Sasko), , 1961, Miroslav Machovič. Vpravo v Z stěně spárou na hřeben a "Hřebenovkou" na vrchol.
BEZ ROUŠKY A NA POHODU, VII (JPK), , 27. 4. 2020, Radek Černický, Petra Hornová. Středem pilíře mezi Břízovou a Šikmou spárou přímo k borháku. Od BHu přímo rovně ke spáře (jištění) poté přes vodorovnou spáru a horní rajbas na hřeben. Učesnou variantou na vrchol. Celá linie je úplně přímo rovně přes borhák.
BŘÍZOVÁ CESTA, VIIb (Písk.Sasko), , 13. 5. 1967, Tomáš Schreier, Frank Richter. Vpravo od lomené spáry podél spáry (kruh) na hřeben.
LOMENÁ SPÁRA, VI (Písk.Sasko), , 1926, . Uprostřed Z stěny spárou na hřeben.
VELKÁ VODA, VII (JPK), , 11. 8. 2010, Jan Duchoň(1), Jan Sedláček, Jana Junková. Vpravo od Stínové spáry převislou stěnou přes 3 kruhy na vrchol.
STÍNOVÁ SPÁRA, VIIa (Písk.Sasko), , Vlevo od "Lomené spáry" spárou (kruh), spárou a koutkem vpravo na vrchol
STÍNOVÁ SPÁRA - KRAJKOVÁ VARIANTA, VIIa (Písk.Sasko), , 1961, Josef Čihula. Od kruhu doleva stěnou a levým koutem přímo na vrchol.
KLASICKÁ CESTA, VIIa (Písk.Sasko), , 3. 7. 1956, Adolf Mai, Wolfgang Ginzel. Vlevo v Z stěně nejdelší spárou na vrchol (vpravo nad „kapličkou“ hodiny).
ZÁPADNÍ LEVÁ SPÁRA, VI (Písk.Sasko), , 4. 7. 1907, Eduard Hiebel, F. Sagasser. Vlevo v Z stěně stěnou a spárou k převísku. Doprava komínem do sedélka a na vrchol.
ZELENÁ MÍLE, VIIb (JPK), , 11. 9. 2010, Jan Duchoň(1), Jan Sedláček. Vpravo od cesty Samá voda převislou stěnou přes 2 kruhy, zeleným žlabem a při hraně na vrchol. (poznámka:Mezi kruhy kříží cestu Samá voda.)
SEVERNÍ CESTA, VIIa (Písk.Sasko), , 4. 6. 1971, Jiří Šplíchal(1), Karel Benedikt(2). 2 m vpravo od SZ hrany převislou stěnou a spárou na polici. Stěnou doleva na 2. polici a jako SV cesta na vrchol.
SAMÁ VODA, VIIb (Písk.Sasko), , 29. 8. 1987, Petr Slanina(2), Milan Kulda. SZ hranou (kruh) na polici, doprava převislou stěnou a po stupních na vrchol.
JASNÁ HRANA, VIIa (Písk.Sasko), , Vom Abs. Nordkante zG.

Naše tipy na lezení

Smrtka:

Přímá jižní - Nádherná cesta a tak trochu odvážná. Stojí za přelezení. Více informací zde

Vůbec celá tato skála je krásná  a hodí se i pro začátečníky.

10 nejnovějších cest

VIA PEMRLICI, (LŮMEK - M, Janovice v Podještědí), IXa (Písk.Sasko), , 20. 5. 2023, Petr Hartig, Ondřej Myslivec. viz Protokol (poznámka:lámavé)
S POLKOU V ZÁDECH , (HRÁDECKÝ ROH, Císařské údolí), VIIIb (Písk.Sasko), , 9. 5. 2023, Radek Černický,Monika Matonóg-Pospíšil. Úplně vlevo v údolí stěně drobnou spárou do plotny jí pod stěnu a přímo přes dva BH na balkón vedle puklého balvanu.Libovolně nahoru. (poznámka:Zajímavý krok nad druhým BH.)
BLAUBLÜTLER (MODROKREVNÝ), (OSTROREP, Císařské údolí), IV (Písk.Sasko), , 9. 10. 2022, Udo Henke, Petra Klische. Vlevo na jihozápadní straně, vpravo od borovicová stěna n.v.
ZBORCENÉ HARFY TÓN, (MÁCHŮV MASIV, Císařské údolí), VIIa (Písk.Sasko), , 13. 6. 2022, Markéta Koudelková stř. Josef Koudelka. V JZ stěně traverz doprava v děrách a zdvihem ke kruhu. Stěnou a výše vpravo za hranou n.t.
CORVUS INTERRUPTUS, (ŽULÍK, Janovice v Podještědí), VIIb (Písk.Sasko), , 23. 4. 2022, Jiří Hušek ml.. Hranou na temeno.
POD POHRŮŽKOU NĚHY, (ŽULÍK, Janovice v Podještědí), VIIc (Písk.Sasko), , 17. 4. 2022, Jiří Hušek ml., Olga Hušková. Převislou údolní hranou (borhák) na temeno.
ZÁPADNÍ SPÁRA, (DVOJČE, Horní skály), IV (JPK), , 14. 9. 2021, Jan Bělina, Tomáš Hruš. Západní spárou na předskalí a libovolně n. v.
VĚČNÉ HLEDÁNÍ, (BLUDNÁ, Císařské údolí), III (JPK), , 9. 8. 2021, Markéta Koudelková, Josef Koudelka. V SZ stěně širokou spárou na temeno.
VIDÍŠ SVĚTÝLKO?, (BLUDNÁ, Císařské údolí), V (JPK), , 9. 8. 2021, Markéta Koudelková, Josef Koudelka. V SV stěně v dírách šikmo vpravo k boráku a přímo na temeno.
TŘICET ČAROVNÝCH PUNTÍKŮ, (PINDRUŠE, Císařské údolí), VI (JPK), , 8. 8. 2021, Markéta Koudelková, Josef Koudelka, Ondřej Sojka. V levé části JV stěny přes borhák n. t.