Klub horolezců Hrádek

Oficiální stránky horolezeckého klubu

 

Běh Císařským údolím

O NAŠEM BĚHU:

Běh Císařským údolím je závodem, který je situován do nádherné přírody v Lužických horách nedaleko Hrádku nad Nisou. Je určen všem věkovým i výkonnostním kategoriím – od batolat až po seniory. Děti závodí v okolí centra závodu – Horolezecké chaty, dorostenci a starší si sami, dle svých schopností, volí délku trasy (3 km, 5,5 km, 13 km). Start těchto tří kategorií je společný, běží se po dobře značených trasách. Nejdelší trať zavede závodníky až do hloubi Lužických hor, užijí si krásnou scenérii pískovcových skal, trailů, ale i širokých lesních cest. Závodí se od 10.00 hodin od nejmladších kategorií. Podle počtu přihlášených dětí se mohou starty dalších kategorií mírně lišit, proto prosím dbejte pokynů moderátora.


Zázemí chaty je plně k dispozici závodníkům (toalety, sprcha), po závodě bude připraveno drobné občerstvení (buřty, káva, čaj, pivo, limo). Budeme rádi, pokud všichni zůstanete až do vyhlášení, medaile a diplom bude připraven pro každého.

 

Srdečně Vás zveme na Běh Císařským údolím!

Trasy běhu Císařským údolím

Můžete si nastudovat trasy závodu. Klikněte na odkaz pro zobrazení na serveru MAPY.CZ

Stáhněte si do svých hodinek, telefonů nebo jiných chytrých zařízení GPX trasu pro svůj závod.
Zajistíte si tak, že se neztratíte, i kdybyste přehlédli značení podél trati.

Historie běhu Císařským údolím

Běh Císařským údolím je běžecký závod pro všechny věkové kategorie, který pořádá Klub horolezců Hrádek nad Nisou od roku 1976. Rok před tím se členové klubu Miloš Rubín a Petr Vinklárek účastnili populárního běhu mezi horolezci „Běhu Skalákem". Oba byli tímto během velice nadšeni a rozhodli se, že podobnou akci uspořádají v našich domovských skalách Lužických hor. Při následné schůzce klubu a po dlouhém přesvědčování nakonec souhlasil i tehdejší předseda klubu Jan Šedina, ale hlavně Jirka Novák, atlet, který se běhům věnoval. Ostatní členové také nebyli proti a tak se v roce 1976 konal první ročník.

Na startu bylo tehdy celých patnáct borců a startovalo se v Císařském údolí na křižovatce u lavičky. Další ročník jsme již pořádali ve větším stylu, protože jsme se tehdy dohodli na organizaci spolu s SSM Praga. Následně nám začali pomáhat i grabštejnští vojáci v čele s velitelem Joskou Růžičkou. Polní kuchyň na vaření čaje byla od vojáků neocenitelným pomocníkem. V té době už Císařským údolím běžely více než dvě stovky závodníků. Po dostavění naší horolezecké chaty v roce 1984 se start běhu a jeho zázemí přesunulo právě sem.

Sice nám nějaký angažovaný socialistický turista přejmenoval Císařské údolí na Krásný důl, ale tradice tohoto běhu stále pokračuje.

V současnosti běh spolupořádáme s Domem dětí a mládeže DRAK a městem Hrádek nad Nisou. Běh je rozdělen na kategorie od batolat až po dospělé, kteří porovnávají své síly na tratích od 50m do 13km. Tradičně se běh koná na konci dubna.