Klub horolezců Hrádek

Oficiální stránky horolezeckého klubu

 

Běh Císařským údolím

O NAŠEM BĚHU:

Běh Císařským údolím je ideální pro všechny nadšené běžce, od batolat až po seniory. Děti běhají trasy přímo u naší chaty a užívají si tak velkého fandění přihlížejících. Dorostenci a dospělí si mohou zvolit délku trasy, na kterou se zrovna cítí (3000m, 5500m, 13000m). Start těchto tří kategorii je společný a běží se po dobře značených cestách po lese. Zázemí naší chlupy je plně k dispozici závodníkům. Po celou dobu závodu je připraveno občerstvení jako buřty, káva, čaj, pití a pivečko. Změny v časech startu se mohou stát. Pro závěrečné vyhlášení výsledků máme připravenou bednu pro vítěze, medaile a diplomy pro všechny a další drobné ceny.

  1. Jste všichni  srdečně zváni zaběhat si v krásné přírodě Lužických hor.

Trasy běhu Císařským údolím

Můžete si nastudovat trasy závodu. Klikněte na odkaz pro zobrazení na serveru MAPY.CZ

Stáhněte si do svých hodinek, telefonů nebo jiných chytrých zařízení GPX trasu pro svůj závod.
Zajistíte si tak, že se neztratíte, i kdybyste přehlédli značení podél trati.

Historie běhu Císařským údolím

Běh Císařským údolím je běžecký závod pro všechny věkové kategorie, který pořádá Klub horolezců Hrádek nad Nisou od roku 1976. Rok před tím se členové klubu Miloš Rubín a Petr Vinklárek účastnili populárního běhu mezi horolezci „Běhu Skalákem". Oba byli tímto během velice nadšeni a rozhodli se, že podobnou akci uspořádají v našich domovských skalách Lužických hor. Při následné schůzce klubu a po dlouhém přesvědčování nakonec souhlasil i tehdejší předseda klubu Jan Šedina, ale hlavně Jirka Novák, atlet, který se běhům věnoval. Ostatní členové také nebyli proti a tak se v roce 1976 konal první ročník.

Na startu bylo tehdy celých patnáct borců a startovalo se v Císařském údolí na křižovatce u lavičky. Další ročník jsme již pořádali ve větším stylu, protože jsme se tehdy dohodli na organizaci spolu s SSM Praga. Následně nám začali pomáhat i grabštejnští vojáci v čele s velitelem Joskou Růžičkou. Polní kuchyň na vaření čaje byla od vojáků neocenitelným pomocníkem. V té době už v běhu Císařským údolím soutěžilo více než dvě stovky běžců. Po dostavění naší horolezecké chaty v roce 1984 se start běhu a jeho zázemí přesunulo na chatu.

Sice nám nějaký angažovaný socialistický turista přejmenoval Císařské údolí na Krásný důl, ale tradice tohoto běhu stále pokračuje.

V současnosti běh spolupořádáme s Domem dětí a mládeže DRAK a městem Hrádek nad Nisou. Běh je rozdělen na kategorie od batolat až po dospělé, kteří porovnávají své síly na tratích od 50m do 13km. Tradičně se běh koná na konci dubna.